poniedziałek, 29.04.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniu 12 lutego o godz. 20.00 w TVP Katowice w ramach serii „Trudny Rynek” został wyemitowany program, w którym dyskutowano o bieżących problemach elektroenergetyki, aktualnym stanie rozwoju instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE) i związanym z tym rozwojem energetyki prosumenckiej. Program prowadzili redaktor TVP Katowice Adam Sojka i redaktor Radia eM Grzegorz Gajda, a gośćmi programu byli Paweł Podsiadło - Wiceprezes Zarządu Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, Ireneusz Jeleń - Menedżer ds. marketingu i szkoleń w firmie Hewalex oraz dr hab. inż. Krzysztof Dębowski z Wydziału Elektrycznego i Centrum Energetyki Prosumenckiej Politechniki Śląskiej.

W ramach programu zostały również przedstawione wypowiedzi prof. dra hab. inż. Zbigniewa Hanzelki z AGH, prof. dra hab. inż. Grzegorza Benyska z Uniwersytetu Zielonogórskiego, dra Bogumiła Szczupaka i prof. dra hab. Jana Pyki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. UŚ dra hab. Adama Bartoszka z Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. dra hab. inż. Jana Popczyka z Politechniki Śląskiej.

Główna tematyka programu skupiała się wokół zagadnień braku świadomości społecznej związanej z wykorzystaniem OZE, niedostatecznego rozwoju w Polsce instalacji opartych o wykorzystanie takich źródeł u potencjalnych polskich prosumentów, barier formalno-prawnych, potencjału rozwoju innowacyjnego dla polskich firm i rynku pracy oraz problemu kształcenia nowych kadr. Podkreślano również znaczenie energetyki prosumenckiej jako innowacji przełomowej.

Z przebiegiem programu można zapoznać się na stronie: http://katowice.tvp.pl/24002284/12022016.